Yerel SEO çalışması yapmak neden önemli?

Yerel SEO, belirli bir bölgede ürün ya da hizmet satan işletmeler için büyük önem taşıyor. Google’da son zamanlarda “Yakınımdaki” aramalar geleneksel ve yerel tabanlı aramalara oranla çok daha fazla büyüdü.

Google’da yapılan tüm aramaların yüzde 50’ye yakınını yerel aramalar oluşturuyor. Akıllı telefonlarında en yakınındaki lokasyonda ürün ya da hizmet arayanların büyük çoğunluğu hizmet sunan mağaza ya da kişi ile iletişime geçiyor.

Bundan dolayı yerel arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak aynı bölgedeki işletmelerin önüne geçerek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak açısından büyük önem taşıyor.

Yerel SEO çalışması, kapsamlı SEO çalışmasına oranla daha az maliyetli olduğundan dolayı düşük bütçe ayırarak maksimum fayda sağlamak mümkün olabiliyor.

Yerel SEO çalışması kapsamında yerel aramalarda daha üst sıralarda yer almak, yerel arama sonuçlarında görüntülenmek isteyen işletmeler ve hizmet sunan kişiler için maksimum fayda alabilecekleri çalışmalar yürütüyorum.

Çalışmaya öncelikle web sitenizi inceleyerek başlıyorum. Eğer bir web siteniz yoksa bu konuda da çözümler sunuyorum. İşletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize en iyi şekilde yansıtacak nitelikte bir web sitesi hazırlayabiliyorum.

Web sitenizi biçim ve içerik bakımından analiz ettikten sonra çalışmalara başlıyorum. Rakiplerinizi inceliyorum. Müşterilerin size ulaşabilecekleri anahtar kelimeleri ve türevlerini analiz ediyorum. Anahtar kelimelerinizde mevcut durumunuzu inceliyorum. Hangi anahtar kelimelerde sorgulamalarda yer alıyorsunuz ya da sonuçlarda görüntüleniyor musunuz? Anahtar kelimelerinizde iyi bir sıralamada yer almanız için gerekli olabilecek çalışmaları en doğal şekilde yürütüyorum. Anahtar kelimelerinizin de yer aldığı profesyonel içerikler hazırlıyorum. Web sitenizdeki içerikleri yeniden gözden geçirerek düzenliyor ve gerekirse sıfırdan yazıyorum.

Sitenizin arama motoru sorgulamalarında daha iyi bir konumda görüntülenmesi için backlink çalışmaları da yürütüyorum. Nitelikli içerikler hazırlayarak bunları uygun olabilecek web sitelerinde, yerel haber sitelerinde yayınlatıyorum. Bu işlemi belli periyotlarda gerçekleştiriyorum. Her site için farklı farklı içerikler hazırlıyorum.

İşletmenizin Google Benim İşletmem Hesabı açarak ve gerekli bilgileri eksiksiz doldurarak yerel arama sonuçlarında da listelenmesini sağlıyorum.

Sonraki aşamada sosyal medya yönetimi ile ilgili çalışmalar yer alıyor. Bu kapsamda mevcut sosyal medya hesaplarınızı inceleyerek daha iyi bir şekilde gelişmesi ve hedef kitlenin dikkatini çekmesi için gerekli adımları atıyorum. Sosyal medya gönderi tasarımı, gönderi paylaşım zamanlaması, doğru etiket kullanımı, reklam yönetimi vb. çalışmaları yürütüyorum.

Tüm bu çalışmaları dijital PR ile destekliyorum. Bu noktada işletmeniz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili profesyonel ve haber değeri taşıyan basın bültenleri hazırlıyor ve içerik ile ilgilenebilecek yayınlara, gazetecilere gönderiyorum. Bu çalışma ile online görünürlüğüzün daha da artmasını sağlıyorum.

Yerel SEO kapsamında yaptığım tüm bu çalışmaları ayrıntılı bir şekilde raporluyorum ve süreçten haberdar olmanızı sağlıyorum.

Yerel SEO konusundaki talepleriniz için bana engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM) üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.