Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır, neden önemli?

Sosyal medya marka, ürün ve hizmetlerin tanıtımı ve satışı için en etkili mecraların başında geliyor. Birçok marka ve kişi sosyal medyada aktif bir şekilde yer alarak daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmaya çalışıyor.

Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte işini sosyal medya üzerinden yürüten markaların ve kişilerin sayısında da ciddi artışlar var. Bu durum sosyal medya yönetimi ihtiyacını ve sosyal medya uzmanı ile çalışmayı zorunlu hale getirdi.

Sosyal medya uzmanlığı kendi içinde alt uzmanlık dallarına ayrılıyor. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Linkedin en çok tercih edilenler arasında. Bunların yanı sıra birçok farklı platform olsa da hepsinde eş zamanlı aktif olmak mümkün olmuyor.

Her sosyal medya platformunun kullanıcı kitlesi farklı. Aynı şekilde her marka için de en uygın sosyal medya platformu farklılık gösterebiliyor. Markaların sosyal medyada en çok yaptığı hatalardan biri de aynı içerikler ile birden fazla sosyal medya platformunda yer almaya çalışmak. Bu durum bir süre sonra bazı sosyal medya platformlarına daha az ilgi gösterilmesine de yol açıyor. Bundan dolayı markanın hedef kitlesinin en çok takıldığı platformları tercih etmek daha faydalı oluyor.

Instagram sosyal medya yönetimi için mutlaka üzerine düşülmesi gereken bir mecra

Sosyal medya yönetimi yapmayı düşünen markalar için kendilerine en çok hitap eden platformları tercih etmelerini öneriyorum. Son yıllarda dijital pazarlama açısından Instagram önemli bir güce ulaştı. Instagram üzerinden ciddi anlamda büyüyen markalar ve kişiler var. Ürün satışı da Instagram’da yaygın bir şekilde yapılıyor.

Neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının telefonunda Instagram uygulaması yüklü. Kullanımı kolay, görsel ağırlıklı, her yaştan kullanıcıya hitap edebiliyor. Bundan dolayı dijital pazarlama çalışmalarında sosyal medya yönetimi kısmını önemseyen markalar ve kişiler mutlaka bu platformu aktif kullanmalı. Instagram, özellikler yerel işletmeler için de çok önemli fırsatlar barındırıyor. Yemek, hizmet, butik vb. alanlar için oldukça etkili. Doğru zamanda doğru etiket ve konu tasarımlarıyla paylaşılan gönderiler olumlu geri dönüş almayı sağlıyor.

Sosyal medya yönetimi hizmeti sunan sosyal medya uzmanı kişiler ve sosyal medya ajansları da odak noktalarına Instagram’ı daha çok koyuyor.

Sosyal medya yönetimi adım adım en verimli şekilde nasıl yapılır?

Sosyal medya hedefleri belirlenmeli: Sosyal medyada neden var olmak istiyorsunuz? Prestij için mi, satışları artırmak için mi? Bu net bir şekilde belirlenmeli.

Hangi sosyal medya sizin için uygun? Görselliğin ön planda olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız Instagram, Facebook gibi platformlar çok daha faydalı olacaktır.

Örneğin kişiye özel takı tasarımları yapıyorsanız tasarımlarınıza ait etkileyici görselleri Instagram sayfanızda düzenli paylaşarak ilgili kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Sayfanız ile ilgili yapmanız gerekenler öncelikle profesyonel görünen bir logo, biyografi kısmının doldurulması. İletişim bilgilerinin (Web sitesi linki, Telefon, e-mail, DM) mevcut olması.

Bu noktada gönderi tasarımı yaparak bu tasarımı ilgili etiket kelimeler ile paylaşmanız hedeflediğiniz kitleye daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Gönderi açıklaması olarak da ürünlerinizi en iyi anlatan birkaç cümleye yer vermek ve samimi bir dil kullanmak organik takipçi kitlesi edinmenizi kolaylaştırabilir. Paylaşımlarınızda konum da belirtirseniz nokta atışı yapabilirsiniz.

Instagram sayfanızın verimini ölçümlemek için işletme hesabına geçiş yapmanız çok önemli bir husus. Böylece beğeni sayısından çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilir ve çalışmalarınızı bu doğrultuda yönlendirebilirsiniz.

Bu yazıda sosyal medya yönetimini Instagram üzerinden anlatıyorum. Aynı şekilde diğer sosyal ağlarda da hedef kitleye ulaşmak için çalışma yapabilirsiniz. Kısa sürede maksimum geri dönüş alma açısından Instagram çok daha etkili olduğu için bu mecra üzerinden örneklere devam ediyorum.

Sosyal medya yönetimi yaparken başarılı olmak için bir içerik planı hazırlamak faydalı olacaktır. Paylaşacağınız gönderilerin sıklığını belirlemeliniz. Günlük mü, haftalık mı? Ayda kaç gönderi paylaşmak istiyorsunuz, ya da paylaşabilirsiniz? Bunu düzenli yapabilir misiniz? Profesyonel gönderi ve hikaye görselleri hazırlayabilir misiniz? Hedef kitlenize en uygun zaman dilimlerinde paylaşabilir misiniz? Bunları netleştirmeniz sosyal medya yönetimi açısından etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya hesabınızın yönetimi konusunda destek almak isterseniz bana engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 / WhatsApp&GSM üzerinden ulaşabilirsiniz. Mevcut hesaplarınızı birlikte analiz ederek maksimum fayda almak için yapılacak çalışmalara vakit kaybetmeden başlayabiliriz.

Sizin için ne yapabilirim?

Mevcut hesabınızı inceleme

Hedef kitle belirleme

Sosyal medya mesajları paylaşım dili belirleme (Kurumsal, samimi vb.)

Anahtar kelime & etiket analizi

Sosyal medya gönderi tasarımı

Sosyal medya içerik paylaşım planı oluşturma (Günlük, haftalık, aylık)

Butik hesap ise satışları artırıcı öneriler sunma ve uygulama

 

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.