PR çalışması nasıl yapılır? Ekonomik ve etkili PR çalışması önerileri

PR çalışması nasıl yapılır? sorusunun cevabı hem firmalar hem de kişisel markasını oluşturmak isteyenlerin en çok merak ettiği alanlardan biri.

PR çalışması planlı ve firmanın hedeflerine ulaşmasını sağlayacak şekilde yapıldığında çok büyük faydalar sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte PR çalışması yapmanın maliyeti de geçmiş yıllara oranla daha makul seviyelere indi.

PR çalışması yapmak ya da yaptırmak isteyen firmaların ve kişilerin öncelikle bu konuda kendilerine maksimum faydayı sağlayacak danışmanlar ya da ajanslar ile işbirliği yapmaları gerekiyor. PR çalışması altında birçok hizmet sunulabiliyor. Basın bülteni yazımı ve gönderimi, Röportaj organizasyonu, basın toplantısı organizasyonu, sosyal sorumluluk projeleri geliştirme ve medya duyurusu, sosyal medya yönetimi, kurumsal blog geliştirme, yazılı ve görsel basında haber çalışması, internet medyasında haber çalışması, içerik pazarlaması, YouTuber işbirlikleri vb. çalışmalar PR çalışmaları kapsamında değerlendiriliyor.

Medyada yer almak hem şirketler hem de kişiler için büyük önem taşıyor. Medyada yer almak daha fazla potansiyel müşteri ve yatırımcının dikkatini çekmek, itibarı artırmak için bir gereklilik. Son yıllarda kişisel PR çalışmaları da çok önemseniyor. Doktorlar, yazarlar, kişisel gelişim uzmanları, hukukçular, akademisyenler, estetik uzmanları, güzellik uzmanları, girişimciler gibi birçok farklı alanda hizmet veren iş yapanlar kişisel PR çalışmaları ile daima göz önünde olmayı amaçlıyor.

PR çalışması nasıl yapılır?

Hedefleri belirleme (Medyada görünür olmak, yeni müşteriler ve yatırımcılar kazanmak vb.)

Çalışılacak kişi ya da ajans belirleme ( Ajansların sunduğu hizmetler ve fiyatlar serbest çalışan PR danışmanlarına göre çok daha yüksek olabiliyor.)

Bütçe belirleme (PR çalışması bir seferlik olmadığı için düzenli sürdürülmesi gerekiyor. Bunun için bir bütçe ayırmak gerekiyor. Bütçenin boyutuna göre yapılacak çalışmalar değişiklik gösterebiliyor.)

PR için mecraları belirleme (Sosyal medya, blog, kişisel ya da kurumsal web sitesi, online medya, yazılı basın, yerel ve ulusal TV’ler, radyolar vb.)

PR kapsamında yapılacak çalışmalar (Röportaj, haber, sponsorlu içerikler vb.)

Sonuçları ölçümleme (Medyada kaç mecrada haber çıktı, hangi mecralarda yer alındı, Yapılan çalışmalar ürün ya da hizmetlere nasıl yansıdı?)

Günümüzde PR ajanslarının PR çalışması kapsamında en çok yaptığı iş basın bülteni hazırlamak ve bu bültenleri online basın bülteni dağıtımı platformları aracılığıyla basın listelerine göndermek oluyor. PR bu işten çok daha fazlasını içerdiği için PR çalışması kapsamında sunulan hizmetlere ve talep edilen ücrete dikkat etmek gerekiyor.

PR danışmanlığı 

Marka, ürün ve hizmetlerinize yönelik PR danışmanlığı almak isterseniz size maksimum fayda sağlayabilecek çalışmalar konusunda destek sunabilirim. Bu kapsamda rakip analizi, içerik geliştirme, basın bülteni yazımı ve dağıtımı, linkli basın bülteni yayınlama, firma tanıtım sunumu hazırlama, blog içerikleri, medya satın alma vb. alanlarda yardımcı olabilirim.

Bu konuda talepleriniz ve işbirliği için bana engin@gursenmedya.com ya da 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM) üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Uygun bir zamanda randevu ayarlayarak yapılacaklar konusunda bilgi verebilirim.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.