Online PR ajansı nedir, Online PR ajansı ne iş yapar?

Online PR, hızla gelişen teknoloji ile birlikte halkla ilişkiler sektörünün dönüşümünde en etkili alanların başında geliyor. Geleneksel PR yöntemleri, artan internet kullanımı ve hızla gelişen teknoloji ile birlikte yerini online PR çalışmalarına bıraktı.

İnternet medyasının güçlenmesi, sosyal medyanın milyonlarca kişi tarafından etkin bir şekilde kullanımı, online görünürlüğün hem müşterilerin hem de yatırımcıların dikkatini çekmek açısından önem kazanması online pr çalışmalarının talep görmesini sağladı.

Online PR nedir?

Online PR dediğimiz kavramı en yalın haliyle tanımlayacak olursak halkla ilişkiler çalışmalarının internetteki varlığı artırmaya yönelik yeni nesil araçlar (Haber siteleri, bloglar, forum siteleri, sosyal medya siteleri vb.) ile yürütülmesidir.

Online PR çalışmaları kapsamında en yaygın yapılan çalışmalar:

Basın bülteni hazırlama,

Basın listesi hazırlama

Basın bülteni dağıtımı

Medya yansıma sonuçlarının raporlanması

Sosyal medya çalışmaları da online pr kapsamında değerlendirilse de sosyal medya pazarlaması daha farklı bir alanı kapsıyor.

Dijital PR çalışmaları, geleneksel PR’a göre daha etkilidir. İnternet kullanımının hızla artması ile birlikte çok düşük bütçelerle dahi geniş kitlelere ulaşmak mümkün hale geldi. Günümüzde birçok marka haber değeri taşıyan bir basın bülteni ile medyada yer almayı başarabiliyor.

Online PR ajansı nedir?

Online PR ajansı, online pr çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar hususunda müşterilerine hizmet veren ajanslardır. Bu ajanslar PR çalışmalarını internet odaklı araçlar ile yürütür. Genelde ilgili markanın internetteki varlığı konusunda ön araştırma yaparlar. Haber değeri taşıyan basın bülteni hazırlayıp hedef kitleye uygun mecralara dağıtımınu yapar, sonuçlarını raporlar. Bir nevi online basın iletişimi konusunda butik çözümler sunar. Geleneksel PR çalışmasına göre daha ekonomik ve yatırım getirisi yüksektir.

Online PR çalışmaları sonucunda geleneksel PR’a göre daha etkili sonuçlar almak mümkün olduğu için son yıllarda birçok marka online PR ve dijital pazarlama yatırımlarını artırmaya başladı.

İşbirliği talepleriniz için bize ulaşın

Online PR çalışmaları kapsamında talebi olan markalara, kişilere yönelik profesyonel çözümler sunuyorum. Hizmetlerimi web sitemden inceleyebilirsiniz.

Fiyat teklifi, ayrıntılı bilgi ve işbirliği talepleri için engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp&GSM) üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.