Online basın bülteni dağıtımı, online PR çalışması

Online basın bülteni dağıtımı nedir? Basın bültenlerinin haber değeri taşıyacak şekilde hazırlanması ve içeriğine uygun internet medyasına (haber siteleri, bloglar, medya siteleri vb.) online basın bülteni dağıtımı platformları aracılığıyla dağıtılmasıdır.

Online basın bülteni gönderimi, geleneksel PR çalışmalarına göre hem daha ekonomiktir hem de çok daha etkilidir. İyi hazırlanmış bir basın bülteni içeriğine uygun basın listelerine gönderildiğinde haber olarak daha fazla mecrada yer alabilir. Bu da bültene konu olan marka, firma, ürün ve hizmetlerin online görünürlüğünü artırmada son derece etkilidir.

Basın bülteni yayınlama hizmeti kapsamında neler var?


Haber değeri taşıyan bir basın bülteni hazırlamak çok önemlidir. Basın bültenleri reklam içeren metinler değildir. Haber değeri taşımalı, bilgi vermeli, profesyonel bir şekilde kurgulanmalıdır. Basın bülteni yazarken imla ve SEO kurallarına da dikkat etmek gerekir.

Basın bülteni revize işlemleri: Basın bülteni yazımı yapıldıktan sonra bülten ilgili marka temsilcisine, yöneticisine iletilir. Düzeltilmesi ya da eklenmesi gereken alanlar ile ilgili işlemler en kısa sürede yapılarak bültenin dağıtım öncesi son halini alması sağlanır.

Basın bülteni gönderimi: Basın bülteninin içeriği ile ilgilenebilecek yayınlara, editörlere, muhabirlere gönderilmesidir. Doğru yayıncılara ve editörlere iletilen bültenlerin haber olarak değerlendirilme şansı çok daha yüksektir. Örneğin sağlık konulu bir basın bülteni teknoloji ile ilgilenen yayınlara ve editörlere gönderilmemelidir. Bu tür bir gönderim bültenin okunmadan çöp kutusuna gönderilmesine neden olacaktır.

Dağıtım raporu: Basın bülteni gönderimi sonrası bülteni hangi mecraların yayınladığına dair bir rapordur. Farklı öğeler içererek ayrıntılı bir şekilde hazırlanabilir. Bu rapor basın bülteni dağıtımı sonuçlarının ölçümlenmesi ve gelecek çalışmalar için yol haritası belirlenmesini sağlar.

Online basın bülteni dağıtımı ve online basın bülteni yayınlatma talepleriniz için bana engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM) üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.