Local SEO, yerel SEO, kobi ve firmalar için SEO

Marka, ürün ve hizmetlerin arama motorlarında görünür olması, daha fazla müşteriye ulaşmanın yanı sıra satışları ve karlılığı artırmada büyük önem taşıyor.

İnternet kullanımının hızla artması ile birlikte işletmelerin büyük çoğunluğu işini internete taşıdı. Milyonlarca internet kullanıcısı, mobil ve masaüstü cihazları kullanarak ürün ve hizmet ihtiyaçlarını internetten kolayca karşılayabiliyor.

Rekabetin hızla arttığı internet ortamında daha fazla kişiye ulaşmada görünür olmak ve arama motoru sorgulamalarında üst sıralarda yer almak önemli rol oynuyor. Son yıllarda birçok firma ve işletme işini internete taşısa da görünür olmadıklarından dolayı verimli sonuçlar alamıyor.

Peki, bu nokta ne yapılmalı? İnternetten daha fazla kişiye ulaşmak, satışları ve karlılığı artırmak için hangi adımlar atılmalı?

Satışlarınızı ve karlılığınızı dijital kanallar üzerinden artırmak istiyorsanız birinci kural internette var olmanız. Marka, ürün ve işletmelerinize ait bir web sitenizin, sosyal medya hesaplarının olması en önemli hususların başında geliyor.

Sonraki adım ise web sitenizin internette görünür olması için yapılacak birtakım çalışmaları kapsıyor. Bu aşamada web sitenizin mevcut durumunun ve sektördeki rakiplerin temel analizi önemli.

Web siteniz mobil uyumlu mu? Farklı cihazlardan kolayca görüntülenebiliyor mu? Sitedeki içerikler markanız, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili sağlıklı bilgiler sunuyor mu? Bu içerikler arama motorlarında kolayca bulunabiliyor mu? Siteniz mobilde biçim ve içerik olarak nasıl görünüyor? İletişim bilgileri kolay ulaşılabilir mi? Hangi anahtar kelimeler sizin için önemli? Müşterilerin size en kolay şekilde ulaşacağı ve işinizle en alakalı kelimeleri biliyor musunuz? Bu kelimelerde yükselmek için şimdiye kadar neler yaptınız? Rakipleriniz SEO kapsamında neler yapıyor? Sizden farkları neler?

Bu soruları SEO çalışması konusunda bilginiz yoksa deneyimli bir SEO uzmanı ile birlikte çalışarak cevaplayabilirsiniz. Tek başınıza SEO çalışmaları yürütmek hem zamanınızı alacak hem de asıl yapmanız gerekenleri geri plana itmenize neden olacaktır. Bundan dolayı alanında donanımlı, işinize değer katacak bir SEO danışmanı ile işbirliği yapmanız daha doğru olacaktır.

Kurumsal SEO çalışması kapsamında her zaman iletişimde olabileceğiniz, dijitaldeki hedefleriniz konusunda sizi iyi anlayabilecek, çalışmalarıyla değer katacak bir SEO uzmanı edinmeniz önemli. Örneğin İstanbul’da faaliyet gösteriyorsanız işinizin internetteki durumunu yüzyüze değerlendirme ve yeni adımlar atma konusunda size yakın bir SEO uzmanı İstanbul ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Bu soruların cevabı az-çok belliyse internette görünürlüğünüzü artıracak türden çalışmalara başlayabilirsiniz. Web sitenizin teknik ve içerik bakımından arama motoru sorgulamaları ve potansiyel müşterilerin daha kolay ulaşabilmesi için optimize edilmesi gerekiyor.

Sitenin hızlı açılması ve her cihazdan sorunsuz görüntülenmesi ile ilgili problem olmamalı. Bu noktada web sitesi temasının analiz edilmesi, içeriklerin revize edilmesi ya da yeniden hazırlanması gerekiyor. Ürün ve hizmetleriniz ile en alakalı anahtar kelimelerin site içinde kategorilerde ve içeriklerde yer alması önemle üzerinde durulması gereken bir konu.

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili bilgiler sunmanız, organik trafiğinizi artırmayı kolaylaştıracak. Web sitenizde bir blog sayfasının yer alması yararınıza olacaktır. Bu blog kısmında ürün ve hizmetler ile alaklı tüketicilere faydalı olabilecek, referans olarak görebilecekleri içerikleri düzenli sunmak çok önemli. Arama motoru üzerinden web sitenizdeki blog yazısına ulaşan potansiyel müşteri web sitenizin diğer sayfalarını da ziyaret edecektir. Bu da potansiyel müşteriniz olmasını kolaylaştırabilir.

İçerik ile ilgili çalışmaların düzenli gerçekleştirilmesi için deneyimli bir SEO içerik editörü ile uzun soluklu çalışmanız yerinde olacaktır. Kaliteli içerikler web sitenizin yıllarca organik trafik almasını sağlayarak potansiyel müşterin kolay ulaşmasında çok önemlidir.

Yerel SEO, Local SEO çalışmaları işinizi büyütmeniz için önemli

SEO çalışmalarının yerel düzeyde yürütülmesi daha kısa zamanda etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Yerel SEO çalışması ile işinizin bölgenizde çok daha fazla talep görmesi mümkündür. Örneğin İstanbul Kadıköy’de faaliyet gösteren bir su tesisatçısı ya da düğün fotoğrafçısı olduğunuzu varsayalım. Bu noktada öncelikli hedefiniz size en yakın lokasyonlardaki kişiler olacaktır. Yapacağınız çalışmalarda Kadıköy ve en yakınındaki ilçelere odaklanmanız başarılı sonuçlar almanızı kolaylaştıracaktır.

Bölgesel SEO çalışması nasıl yapılır? Web sitenizin hazır olması, işiniz ile alakalı kaliteli bilgiler ve içerikler içermesi, sosyal medya hesaplarınızın mevcut ve güncel olması, Google Benim İşletmem Rehberi’ne kayıt olarak size yakın lokasyonlardaki kişilere çok daha kolay ulaşabilir olmanız, konum bazlı Instagram, Facebook reklamları vermeniz, yerel firma rehberlerine kayıt, yerel haber siteleri, yerel gazetelerde haber olarak yer almanız daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanız için yapılacak en etkili Local SEO çalışmaları arasındadır.

Firma, marka,ürün ve hizmetlerinizin daha fazla potansiyel müşteriye ulaşması, organik trafik edinme, arama motoru sorgulamalarında üst sıralarda görüntülenme için ihtiyaç duyacağınız SEO içerik yazımı ve  yerel SEO çalışması konusunda bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. İşletmeniz için en etkili çalışmaları doğal bir şekilde yürüterek olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olabilirim.

Mail: engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp)

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.