İyi içerik okuyucuları sadık müşteriye dönüştürebilir

İnternet üzerinden kullanıcılara en etkin şekilde ulaşma yollarından biri olan içerik pazarlama kapsamında üretilen içerik ile hem tüketiciye ulaşılıyor hem de arama motorlarında yükselme mümkün oluyor.

İçerik pazarlamayı önemseyen markalar olduğu gibi hala içerik pazarlama kavramı ile tanışmamış, içerik üretimini önemsemeyen birçok marka bulunuyor. İçerik pazarlama, tam anlamıyla yapılmadığı takdirde başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Örneğin; içerik pazarlama yapan markaların en çok yaptığı hatalardan biri de içeriklerini hazırlarken okuyucu gözünden konuya pek bakmamaları. Bu durum da karşı tarafın ilgisinin kaybolmasına neden olabiliyor. Marka hedef kitlesini belirlemiş olsa da yine de hedef kitleyi kazanmak için bazı noktalara dikkat etmediği takdirde başarılı içerik pazarlaması yapmış sayılmaz.

Peki, markalar hedef kitlelerine uygun içerik üretirken neleri göz önünde bulundurmalı? Kurumsal blog içerikleri hazırlarken nelere dikkat etmeli? Okunabilir ve paylaşılabilir içerik üretiminin incelikleri neler?

Çok karmaşık cümleler kurmaktan uzak durun

Okuyucu kurumsal sitenizde ya da kurumsal blogunuzda içeriğinizle karşılaştığında yazıyı hızlı ve anlaşılır bir şekilde okuyabilmeli. Fazla karmaşık yapılara giren cümleler, ardı ardına birden fazla cümlenin sürekli olarak birbirine bağlanması okuyucunun dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Bundan dolayı mümkün olduğunca cümlelerinizi kullanıcının arada nefes almasına özen gösterecek şekilde ayarlamanız gerekecek.

Sürekli kendinizden ve markanızdan bahsetmeyin

Bir kullanıcı sizin kurumsal blogunuza geldiğinde zaten markanızı bildiği için ya da ilgilendiği için gelmiştir. Hazırladığınız içerikte onu sürekli markayla ilgili referanslar vermeniz hoş karşılanmayacağı gibi müşteri kaybınıza da neden olabilir. İçerik pazarlamada en önemli etkenlerden birinin kullanıcıya fayda sağlayıcı, kaliteli içerikler sunmak olduğunu unutmamak lazım. Kullanıcı o içerikte kendine yarar sağlayacak bir şey bulamazsa içerik pazarlamadan başarı elde etmeniz zordur. Markanızdan bahsetmeniz gereken bir durumda bunu yazının içinde bir kez yapmak okuyucunun çok da gözüne batmayacağı için daha iyi olacaktır.

Her gün içerik üretmek zorunda değilsiniz

Düzenli olarak içerik girmek ile her gün içerik paylaşmak farklı şeyler. Her gün çok nitelikli içerik çıkartmaktansa, haftada 3-4 kez kaliteli içerik çıkartmak markanızın içerik pazarlamasında daha başarılı olması açısından önemli. Düzenli olarak bu içerik sayısı yakalandığında arama motorları sayfanızı zaten güncel olarak algılayacağı için problem olmayacak. Sık sık içerik üretmek okuyucu tarafında sıkıcı bir durum olarak algılanabilir. Kullanıcı arka arkaya ilgisini çekmeyen içerikle karşılaşırsa, bir süre sonra bloğunuzu takip etmeyi bırakabilir. Bunu istemezsiniz öyle değil mi?

Sadece arama motoru için içerik üretmeyin

Kullanıcılardan ziyade arama motorları için içerik üretmek artık son derece tehlikeli ve faydasız bir durum. Sadece SEO odaklı içerik girmeniz de okuyucuları kaçırmanıza neden olabilecek bir davranış. Kullanıcıya yarar sağlamayacak bir içeriğin ömrünün çok uzun olmayacağını bilmelisiniz. Sürekli keyword’ler üzerinde tekrar eden yazılar, ne okuyuculara ne de kurumsal sitenize fayda sağlar. Bu tür uygulamalar okuyucunun sayfayı terk etmesine de neden olabilir.

Sektör jargonundan uzak durmaya özen gösterin

Ürettiğiniz içeriklerin mümkün olduğunca sektör jargonundan uzak olmasına özen gösterin. Sektör jargonunu içerikte kullanmak, karmaşık cümle yapısı kullanma da olduğu gibi kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Sektörel kelimelere hakim olmayan okuyucular yazıyı okumadan siteden ayrılabilirler. Bu durum da markanızın itici bir şekilde algılanmasına neden olabilir. Tüketicilerin anlayabileceği türden son derece yalın ifadeler ile üretilen içerikler hazırlamaya dikkat etmek   gerekiyor.

Özensiz bir yazı hazırlamayın

İçerik pazarlamayla farklı kesimlere ulaşılabileceğinizi düşünerek özensiz içerikler hazırlamak gibi bir hataya düşmeyin. İçeriklerinizin özensiz bir şekilde hazırlanması okuyucuları sitenizden kaçırmada son derece etkili bir faktördür. Yazdığınız konu üzerinde karşı tarafı doyurucu bilgiler paylaşmanız içerik pazarlamanın başarısı açısından önemlidir. Birçok marka içerik üretiminin kolay bir şekilde yapılabileceğini düşündüğü için ekiplerine çok fazla önem vermiyor ve içerik tarafından yeterli verim alınmadığı ya da süreklilik sağlanamadığı için belirlenen hedeflere ulaşılamayabiliyor. Profesyonel içerik üreticileri ile çalışın.

Farkınızı ortaya koymaya çalışın

Benzer konularda yazı yazan birçok farklı markanın olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle okuyucuların sizi tercih etmeleri için onlara sürekli farklı bir şeyler sunun. Bu kapsamda içerikteki bilgilerden, içeriğin nasıl hazırlandığına, sayfa formatı ya da görsel/video kullanımı gibi birçok çeşitli etkene dikkat etmeniz gerek. Okuyucuların sadık müşterileriniz olması için onları sayfanıza çekecek bir format hazırlamaya özen gösterin. Kullanıcılara sadece metin dışında da içerikler sunmayı dikkate alın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.