Instagram butik tanıtımı nasıl yapılır?

Instagram’dan ürün satışı yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu da potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmek, tanıtım ve reklam çalışmaları oluyor.

Instagram üzerinden ürün ya da hizmet satışı yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle Instagram hesabınızı profesyonel bir şekilde yapılandırmalısınız. Bu noktada profesyonel ve dikkat çekici bir logo tasarımı, iletişim bilgilerinin girilmesi, biyografi kısmının işinizi en iyi tanımlayacak şekilde doldurulması, işletme hesabına geçiş yapılması gibi adımları gerçekleştirmelisiniz.

Sonrasında satışını yapacağınız ürün ve hizmetler ile ilgili gönderi görselleri hazırlayarak bir içerik takvimi dahilinde paylaşıma başlayabilirsiniz. Gönderi paylaşırken açıklama kısmını mümkün olduğunca profesyonel hazırlamak önemli. Potansiyel hedef kitle sattığınız ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyecektir.

Doğru etiket kullanımı hedeflediğiniz kitleye kolay ulaşmanız için önemli bir husus. Çok fazla etiket girmek yerine işiniz ya da ürününüz ile alakalı olabilecek etiketleri kullanın. Paylaşımlarınızı kullanıcıların aktif olduğu saatlerde yapmaya özen gösterin.

Instagram butiklerinin birçoğu güvensiz olarak algılandığı için güvenilirlik algısı oluşturmak önemli. Bu noktada online haber sitelerinde haberinizi yayınlatarak ya da basın bülteni dağıtımı yaparak medyada görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Instagram butiğiniz ile ilgili internette bir haber ya da içerik gören kullanıcıların size karşı algısı daha olumlu olacaktır. Haberinizin çıktığı sayfaların ekran görüntülerini Instagram hesabınızda post, story olarak paylaşabilirsiniz. Öne çıkanlar kısmına “Basında Biz” gibi bir başlıkla ekleyerek potansiyel hedef kitlenin daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram butik tanıtımı için nokta atışı çok önemli. Hedef kitlenizi iyi belirledikten sonra çok düşük bütçelerle bile yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bu aşamada yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanı gibi kısımları çok iyi analiz etmeli ve bu doğrultuda reklam vermelisiniz.

Organik büyümek oldukça önemli olsa da yeni açılan birçok Instagram butik takipçi satın alma yoluna gidiyor. Alınan takipçiler bir süre sonra takibi bırakıyor. Gönderileri beğenmiyor. Bu tür çalışmalar yerine düşük bütçe ile düzenli reklam vermek, influencer kişiler ile dönem dönem işbirliği yapmak organik büyümeyi hızlandıracaktır.

Instagram butiğiniz ile ilgili profesyonel haber çalışması yaptırmayı düşünürseniz bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Online butiğinizin internetteki görünürlüğünü artırma konusunda destek olabilirim.

İletişim: engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM)

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.