İçerik pazarlamada nasıl başarılı olunur?

Online pazarlama alanında en popüler konulardan biri olan içerik pazarlama, internet dünyasında var olabilmek ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak açısından büyük önem taşıyor.

Türkiye’de hala yeterince önemsenen bir alan olmayan içerik pazarlama, çoğu zaman yazı paylaşma, web sitelerinin sayfalarını doldurmak olarak algılanıyor. Hedef kitlenin ve okuyucuların ilgi alanlarını araştırmadan atılan her adımın başarısızlık ile sonuçlandığı bilinen bir gerçek.

İçerik pazarlaması gerçekten üzerinde önemle durulması ve sürekli geliştirilmesi gereken bir alan. Üretilen içerikler ile faaliyet gösterilen sektörde otorite konumuna ulaşmak, markaların gelecek vizyonu açısından olmazsa olmazların başında yer alıyor.

İçerik pazarlama hakkında temel bilgilere sahip olmayan ve sağdan soldan edindiği duyumlara yönelik girişimlerde bulunan markalar hem boşa zaman harcıyor hem de maddi kayıplar yaşıyor.

İçerik pazarlamasına başlamayı düşünen markalar şu iki soru üzerine ciddi anlamda yoğunlaşmalı:

Neden bu içeriği oluşturuyor/paylaşıyorum? Ürettiğiniz ve paylaştığınız içerikler için bir amacınız olmalı. Pazarlama, amaçsız yapılan bir şey değildir.

Bu içeriği kimler için oluşturuyor/paylaşıyorum? Ürettiğiniz içerikleri sunacağınız bir hedef kitleniz olmalı. Hedef kitle tanımlamasını net bir şekilde yaparsanız başarılı olma ve sadık müşteriler edinmeniz kolaylaşabilir. Hedef kitlenin isteklerini ve ihtiyaçlarını analiz ederek içerik üretim çalışmalarına başlamak zaman kaybını önleyeceği gibi daha sağlıklı içerik pazarlaması yapılmasına olanak sağlar.

İçerik pazarlama kapsamında üretilen içerikler hangi sektöre yönelik olursa olsun dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de okuyuculara ve hedef kitleye bir “değer” sunmasıdır. Okuyuculara faydalı olan her içerik “değer” taşır. İçeriklerin özgün olması, değerli olmasını sağlayan en önemli unsurdur.

İçerik pazarlamada markaların kendilerini hedef kitlenin yerine koymaları gerekiyor. Markalar, “Hedef kitle nelerden etkileniyor, neleri nasıl paylaşıyor, içeriği nasıl ve ne amaçla kullanıyorlar?” gibi sorular ve cevapları üzerine yoğunlaşarak yeni stratejileri geliştirmek durumundalar. Hedef kitlesiyle paralel düşünmeye çalışan ve bu doğrultuda içerik üreten markaların, piyasadaki vasat içerikler arasından sıyrılarak iyi bir konuma gelmesi daha kolay olacaktır.

İçerik pazarlamada başarıyı yakalamak sadece özgün ve fayda sağlayıcı özellikleri taşıyan içerikleri hazırlamak ile gerçekleşmez. Başarılı içerik pazarlama için dikkat çekici başlıklar gerekir. Okuyuculara “beni okumalısın” demeyen bir başlığa sahip olan içerik ile pazarlama yapılmaz. Bu yüzden içerik üretme sürecinde aceleci davranmamak ve üretilen içeriklerin hangi başlıklar ile servis edileceğini netleştirmek önemlidir.

İçerik pazarlama kapsamında üretilen içeriklerin geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayan en önemli kanalardan biri de şüphesiz sosyal medyadır. Paylaşılan içeriklerin hangi sosyal medya kanalında nasıl ilgi gördüğü, hangi sosyal medya kanalının üretilen içeriğin paylaşımı için verim olacağı analiz edilmelidir. İçerik stratejinizden maksimum verim almak, içeriğinizi çok sayıda insana ulaştırmak ve hangi saatlerin içerik paylaşımında en uygun olduğunu tespit etmek için bu analizler hayati önem taşıyor.

İçerik pazarlama ile verim almak isteyen markalar, hangi konuların popüler olduğunu bilir ve içeriklerini buna göre inşa ederlerse, markanın mesajını iletmeye gönüllü marka elçileri oluşturmuş olur.

Faaaliyet gösterdiğiniz sektöre yönelik içerik pazarlama çalışmaları yapmayı düşünüyor ve bu bağlamda nitelikli içeriklere ihtiyaç duyuyorsanız bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Gürşen Medya’da size özel içerik sunumları her zaman vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.