En çok kullanılan içerik türleri

İçerik pazarlamada nasıl başarılı olunur? İçerik pazarlamada başarılı olmak için hangi içerik türlerinden faydalanmak gerekiyor?

İçerik pazarlamada başarılı olmanın en önemli yollarından biri hedef kitlenin ilgisini çekebilecek türden içerikler üreterek bunları doğru platformlardan ziyaretçilere sunmaktan geçiyor. Başarılı bir içerik pazarlama, alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan ve uzun vadeli olarak yürütülen bir pazarlama stratejisi ile mümkün olabilir.

Hangi içerikler pazarlanabilir?

1- Blog – Bloglar içerik pazarlamanın en önemli ayağını oluşturuyor. Kurumsal bloga sahip olan ve düzenli içerik üreten markaların online mecralarda daha iyi bir noktaya gelmesi mümkün olabiliyor. Bloglara yazılan içerikler, okuyucuların bilgilenmesini sağladığı gibi paylaşılabilir olması nedeniyle en popüler içerik pazarlama öğeleri olarak öne çıkıyor.

2- Misafir blog gönderileri – Kurumsal blogu için içerik üretmek konusunda yeterli zamana ve personele sahip olmayan markalar misafir blog yazarları ile bloglarını güncel ve etkileşimli tutabilir. Misafir blogcuların yazdığı yazıların da paylaşılabilir olması ve hedef kitlenin ilgisini çekecek özelliklerde olması içerik pazarlamada blogları kilit noktada tutuyor.

3- E-kitaplar – Uzmanlık alanlarına yönelik fayda sağlayıcı, rehber bilgilerin e-kitap şeklinde toplanarak hedef kitleye sunulması içerik pazarlamada sıkça kullanılan yöntemlerden biri. E-kitaplar sayesinde marka bilinirliğini artırmak mümkün. E-kitapta sunulacak bilgilerin kişilerin günlük hayatta ihtiyacı olan bilgileri içermesi ve yalın bir dil ile hazırlanması e-kitabın daha da etkili olmasını sağlayacak.

4- E-bültenler – Belli zamanlarda hedef kitleye gönderilen e-bültenler de içerik pazarlamasında önemli bir rol oynuyor. E-bültenin reklam ve duyurudan çok bilgi verici, fayda sağlayıcı öğeleri taşıması okunmadan çöp kutusuna gitmesini engelleyecek.

5- PowerPoint sunumları – Sunumlar içerik pazarlaması kapsamında üretilen içeriklerin akılda kalması ve özümsenmesi açısından önem taşıyor. Daha çok seminer, konferans vb. etkinliklerde iyi bir işlev gören sunumlar mail yoluyla da belli zamanlarda hedef kitleye iletilebilir.

6- Podcast- Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması anlamına geliyor. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast deniyor. İçerik pazarlamada kullanılabilecek etkili araçlardan biri.

7- Standart videolar – Video tüketiminin hızla arttığı günümüzde birçok marka yazılı metinler ile içerik pazarlamasından ziyade video ile içerik pazarlama yapmak için çalışıyor. Hazırlanan videoların video paylaşım sitelerinde kısa sürede binlerce, milyonlarca kişi tarafından izlenebilir ve paylaşılabilir olması video içerik pazarlamasına ilgiyi daha artırıyor.

8- Mikro-videolar  (Vine) birkaç saniyelik kısa videolar çekebilmeyi sağlayan bazı uygulamalar ile üretilen mikro videolar, hedef kitlenin ilgisini çekecek nitelikle içerikler ile donaltığı takdirde başarılı bir içerik pazarlama aracı olabilir.

9- Sosyal medya mesajlar – İçerik pazarlamasında odak noktada yer alan mecralardan biri olan sosyal medyanın yapısına yönelik üretilecek mesajlar ile hedef kitleye ya da potansiyel müşterilere kısa zamanda etkili bir şekilde ulaşmak mümkün.

10- Web Seminerleri – İnternet üzerinden sunulacak web seminerleri dizileri ile hedef kitlenin dikkatini çekmek, hedef kitlenin içerik ile ilgilenmesini sağlamak mümkün olabiliyor.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.