Ekonomik dijital pazarlama teknikleri

Dijital pazarlama, son yıllarda internet üzerinden daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen markaların en çok önem verdiği konulardan biri.

Satışlarını ve karlılık oranlarını artırmayı hedefleyen markalar geleneksel pazarlama yöntemleri yerine dijital pazarlama tekniklerine ilgi duyuyor.

Dijital pazarlama birçok işletme ve yönetici tarafından çok yüksek maliyetli bir iş olarak görülse de aslında daha ekonomik bir şekilde dijital pazarlama çalışmaları yürütmek mümkün.

Bu yazıda etkili ve ekonomik dijital pazarlama noktasında 4 başlıkta öneriler sunacağım.

Dijital pazarlama çalışmalarına başlayacak kişi ya da markaların öncelikle yapması gerekenler bir web sitesi oluşturmak. Bu web sitesinin mobil uyumlu olması, sade bir tasarıma sahip olması, içerik bakımından güçlü ve güncel olması önemli bir husus.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu ürün ya da hizmet aramaları için arama motorunu aktif olarak kullanıyor. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak daha fazla potansiyel müşteri ve satış demek.

SEO

Web sitesinin arama motoru optimizasyonu için yapılması gerekenlere gelince: Müşterilerin ulaşacağı anahtar kelimeleri belirlemek, rakipleri analiz etmek, rekabet gücünü anlamak, güçlü ve güncel içerikler oluşturmak, Web sitesi içeriklerini SEO uyumlu olacak şekilde hazırlamak, hızlı açılan, sade bir tema kullanmak, nitelikli sitelerde tanıtım yazısı yayınlatmak, Google Analytics hesabından gelişmeleri düzenli takip etmek, sosyal medya hesapları oluşturmak ve güncellemek. İlgili alanları eksiksiz doldurmak. Google Benim İşletmem hesabına kayıt olmak, fima rehberlerine kayıt olmak. Bu çalışmalar organik arama trafiğinden pay almayı kolaylaştırır.

Dijital PR

Markaların online medyada görünürlüğü tüketicilerin gözünde daha iyi bir izlenim açısından önemli. Bu noktada dijital PR çalışmaları yürütülmesinde fayda var. Peki, neler yapılabilir? Basın bülteni yazımı, dağıtımı yapılabilir. Basın bülteni, her ölçekteki firma ve marka için en etkili PR aracı. Online ve geleneksel medyada da yer almayı kolaylaştırabilir. Haber değeri taşıyan bir bültenin yayınlarda yer alma şansı çok daha yüksek.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarının oluşturulması ilk adım. En çok aktif olunacak sosyal medya platformları belirlenmeli ve bu doğrultuda çalışmalara hız verilmeli. Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest en çok öne çıkanlar. Her ürünün ya da markanın en yüksek verimi alacağı sosyal ağ farklılık gösterebilir. Görsel odaklı işletmeler için Instagram, Pinterest ve Facebook daha etkili olabilir. İlgi çekici gönderiler, doğru hedef kitle, doğru zaman, alakalı etiket kullanımı, samimi bir dil sosyal medyada organik büyümeyi sağlayacaktır. Takipçi satın alma, birtakım programlar kullanma gibi doğal ve etik olmayan yöntemler kullanmak markanızın sosyal medya varlığına zarar vereceği gibi büyümenize de katkı sağlamayacaktır.

Dijital Reklam

Sosyal medya reklamları, arama motoru reklamları etkili geri dönüş almak için önemli. İnternet kullanıcıları banner reklam modellerine eskisi gibi ilgi göstermiyor. Sosyal medya reklamlarının geri dönüşleri çok daha etkili. Doğru hedef kitleye verilen reklamların geri dönüşleri çok daha fazla oluyor. Günümüzde özellikle sosyal medya platformlarında geçirilen sürenin fazla olması arama motoru reklamcılığına göre sosyal medya reklamlarını daha tercih edilebilir kılıyor.

Firma, marka, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımı ve daha fazla kişiye ulaşması noktasında çözüm arayışı içindeyseniz size destek sunabilirim. Markanızı, ürün ve hizmetlerinizin görünürlüğünü birlikte uzun soluklu işbirliği ile artırabiliriz.

Ayrıntılı bilgi ve randevu talebi için bana engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp) üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.