Düşük bütçe ile şirket tanıtımı nasıl yapılır?

Yeni bir şirket açmayı düşünüyorsanız ya da mevcut şirketinizi, firmanızı hedef kitlenize daha iyi tanıtmayı amaçlıyorsanız bazı noktalara dikkate ederek bu süreci ekonomik bir şekilde yürütebilirsiniz. Bu yazıda şirket, ürün ve hizmet tanıtımları için çok büyük bütçeler ayırmadan neler yapabileceğinizi temel hatlarıyla öğreneceksiniz.

Şirket tanıtımı çalışmaları, şirket yöneticilerinin en çok tıkandığı noktaların başında geliyor. Şirket tanıtımı nasıl yapılacak? Nereden işe başlanacak? Bu iş için ne kadar bütçe ayrılacak? Tüm bu soruların cevabı korkutucu gibi görünse de aslında kafa karıştırmaya hiç gerek yok.

Öncelikle şirketinizin, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin hitap ettiği hedef kitleyi iyi belirlemelisiniz. Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor? Nerelerde vakit geçiriyor? Ürün ve hizmet almak için hangi kanalları tercih ediyor? Onlara neler sunuyorsunuz? Sizi neden tercih etmeliler? Rakiplerinizden üstün yanlarınız neler? Eksik olan yönleriniz neler? Bu soruların cevabını iyi bilirseniz nokta atışı yaparak iyi bir tanıtım çalışması yürütmeniz mümkün olabilir.

Öncelikle şirketinize ait bir kurumsal web sitesi mutlaka olmalı. Devir, internet devri. Hala bir web siteniz yoksa potansiyel müşterileriniz size nasıl ulaşsın? İnternette mutlaka var olmalısınız. Ürün ve hizmetler ile ilgili aramalar yapan tüketiciler firmaların kurumsal web sitelerini mutlaka ziyaret ediyor. Bu aşamada profesyonel bir firma web siteniz olmalı. İçeriği güncel ve dikkat çekici olmalı. İletişim bilgileriniz kesinlikle yer almalı. Potansiyel müşteriler firma web sitenize girdiğinde sizin ne iş yaptığınızı iyi anlamalı. Bundan dolayı referanslarınızı da sitenizde belirtmenizde fayda var.

Firma web sitesinin yanında sosyal medyada da yer almanız gerekli. Bir Facebook sayfası, Instagram hesabı ilk etapta yeterli olabilir. Her sosyal medyada platformunda eş zamanlı olarak yer almanız zor olacaktır. Sosyal medya yönetimi açısından ve her bir hesabın güncelliği açısından bu ilk başta zor. 1-2 sosyal medya ağında yer alsanız yeterli olur.

Neden Facebook ve Instagram? İnternetten ürün alan, alışverişlerini online yapan tüketiciler bu iki platformda çok vakit geçiriyor. İşinizi ilerleyen zamanda bu iki sosyal medya ağı üzerinde de yüreterek büyütebilirsiniz.

Hedef kitleniz belli, web siteniz var, sosyal medyada da varsınız. Şimdi ne olacak? Ürün ve hizmetlerinizi en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri analiz edip SEO çalışmalarına hız vereceksiniz. Bu neden gerekli? İnternet kullanıcıları bir şey ararken Google’ı aktif kullanıyor. Yapılan aramalarda sizin web siteniz ilk sıralarda çıkmıyorsa potansiyel müşterileriniz rakiplerinize gidiyor. Bu ne demek? Müşteri kaybı, satış yapamamak, şirketin büyüyeyemesi vb… SEO çalışmalarına ufaktan başlamak iyi olacak. Yerel firma rehberlerine kayıt, Google Benim İşletmem Hesabı açmak, firma web sitenizde blog kısmı oluşturup içerik üretmek. Sosyal medyada ürün ve hizmetleriniz ile ilgili değeri gönderiler paylaşmak, lokasyon bazlı düşük bütçeli reklamlar vermek… Bu bir kerelik çalışma olmamalı uzun soluklu olmalı.

Sonrasında ise sıra dijital PR çalışmasına geliyor. Şirketiniz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili haber değeri taşıyan basın bültenleri ve bu bültenlerin online medyaya, haber sitelerine gönderilmesi. Bu size ne katar? Marka bilinirliği, imaj, prestij, online görünürlük, daha fazla potansiyel müşteri ve yatırımcı dikkatini çekme, web sitenize online trafik. SEO’ya da önemli bir faydası olduğunu unutmamalısınız. Her şirketin haber olabilecek bir hikayesi mutlaka vardır. Bu çalışma çok yüksek maliyetli olmadığı için ayda 1 kez yapsanız faydalı olacak. Bunun için bir dijital PR danışmanı ya da basın bülteni dağıtımı servisi ile çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Bu sıraladığım çalışmalar için on binlerce liralık bütçelere gerek yok. Daha düşük rakamlar ayırarak sürdürülebilir bir çalışma modeli ile şirketinizin daha ön planda olması ve müşteri adaylarının dikkatini çekmeniz mümkün olacaktır.

İşbirliği yapmak ister misiniz?

Şirketinizin, ürün ve hizmetlerinizin ya da kişisel markanızın tanıtım ve PR çalışmaları konusunda işbirliği yapabilirsiniz. Talepleriniz ve bilgi için bana engin@gursenmedya.com adresinden ya da 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM) dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.