Dikey e-ticaret neden avantajlı?

Dikey e-ticaret, son yıllarda e-ticaret sektöründe en popüler alanlardan biri oldu. Dikey e-ticaret, belirli ürün ve hizmet veren, kısıtlı bir hedef kitleye seslenen e-ticaret sitelerinin var olduğu alana verilen isim olarak biliniyor. Örneğin, özel tasarım telefon kapakları, özel tasarım şapka satan bir site ya da yalnızca organik meyve ve sebze satışına odaklanan bir site, dikey e-ticaret sitesidir.

Neden dikey e-ticaret?

Dikey e-ticarette giriş maliyeti düşüktür

E-ticaret sitelerinin tüketiciler ile tedarikçiler arasında bir köprü olduğunu biliyoruz. Bu noktada esas olması gereken stoklu çalışmak. Dikey e-ticarette yer alan siteler, az ürün çeşitliliğine sahip oldukları için stok maliyeti yatay e-ticaret sitelerine göre daha düşük. Dikey e-ticaret yapmak isteyenler giriş aşamasında daha güvenli hareket edebilir.

Hızlı hareket edebilme

Dikey e-ticaret siteleri için operasyonel aşamalar sırasında harcanan zaman ve efor daha düşük seviyelerde tutulabilir. Dikey e-ticaret sitelerinde tedarikçi ve alınan ürün sayısı az. Bu durum dikey e-ticaret siteleri için hızlı hareket edebilme imkanı sağlıyor.

Altyapı yatırımı

Dikey e-ticaret sitelerinde altyapı yatırımı yatay e-ticaret sitelerine göre daha düşük. E-ticaret altyapısının e-ticaret girişimin temelini oluşturduğunu biliyoruz. E-ticaret sektöründe e-ticaret yazılımları fiyatları değişiklik gösterse de dikey e-ticaret sitelerinin elde ettiği trafik az olduğundan dolayı altyapı yatırımını maliyeti de düşük olacak.

Rekabet analizi

Dikey e-ticaret sitelerinin belli ürünlere yönelmesi o alanda markalaşmak ve zirveye oynamak için yapılacak analizlerin daha net ve kalıcı olmasını sağlayacak. Dikey e-ticaret sitelerinde hedeflenen anahtar kelimelerde yükselmek daha kolay olacak.

Stok alanı

Dikey e-ticaret sitelerinin az ürün hizmeti vermesi de stok alanı bulma çabasını ve maliyetini minimum seviyede tutacak. Satışı yapılan ürünler kolay ve hızlı bir şekilde tedarik edilebiliyorsa çok faza stok alanına da ihtiyaç olmayacaktır.

Müşteri hizmetleri

Ürün çeşitliliği az olan dikey e-ticaret sitelerinde müşteri ilişkilerinin daha verimli bir şekilde sürdürülmesi mümkündür. Müşteriler ile daha yakın bir iletişimin kurulabileceği dikey e-ticarette müşteri temsilcilerinin satılan ürünler hakkında daha donanımlı olması artı bir puan olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hemen İletişime Geçin!
1
Şimdi İletişime Geçin!
Scan the code
SEO içerik, basın bülteni dağıtımı, PR, firma tanıtımı ve diğer talepleriniz için hemen iletişime geçin!