Dijital PR çalışmalarının aşamaları neler?

dijital pr, dijital pr nasil yapilir, digital pr asamalari, dijital pr ajanslari, basin bulteni dagitimi, basin bulteni, icerik pazarlama Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme ve paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması olarak tanımlanıyor.

Peki, dijital pr çalışmaları yapılarken hangi adımlar izleniyor?

-Öncelikle marka/şirket ile ilgili duyurulmak istenen içerikler ile ilgili analiz (sektörel, rekabet, online görünürlük vb.) yapıldıktan sonra bu içeriklerin (basın bülteni, advertorial içerik) özgün ve potansiyel hedef kitlenin ilgisini çekecek bir şekilde profesyonel olarak hazırlanma süreci başlıyor.

-Hazırlanan içeriklerin servis edileceği ve verim alabileceği mecralar (sektörel yayınlar, bloglar, haber siteleri, forum siteleri) netleştiriliyor. İçerikleri hazırlanan marka/şirketin faaliyet gösterdiği alan ya da alanlar ile ilgili yayın yapan mecraların önemsenmesi yapılacak çalışmadan verim almak açısından büyük önem taşıyor. Bu aşamada basın bülteni dağıtımı kilit rol oynuyor.

-Örneğin; çalışılan firma mobilya firması ise mobilya-dekorasyon içerikli sitelere/bloglara, sektörel yayınlara ulaşmak doğru hedef kitleye erişim açısından ciddi bir öneme sahip.

-Tüm bunların yanı sıra hazırlanan içeriklerin sosyal medya hesaplarında da takipçilere ve potansiyel kitleye servis edilmesi, yapılan çalışmaların en önemli parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Sosyal medya sitelerine uygun olarak optimize edilen içerikler ile tüketicilere online mecralarda da sağlıklı ve doğru bir şekilde ulaşmak için etkili adımlar atılmış oluyor.

-Yapılan çalışmalar kapsamında takipçi kitlesi olan, düzenli olarak nitelikli içerik üreten blog yazarları ile yola çıkmak, viral pazarlama ve içerik pazarlama açısından hayati bir önem taşıyor.

-Üretilen her içeriğin arama motoru dostu olması, kolay bir şekilde bulunabilmesi, paylaşılabilmesi amaçlanıyor. Bu yüzden temel SEO uyumu göz önünde bulunduruluyor.

-Online mecralara servis edilen içeriklerin takibi yapılıyor, raporları hazırlanıyor. Oluşturulan tüm dokümanlar müşterilere detaylı bir şekilde teslim ediliyor. Böylece müşteriler işlemlerin tamamından haberdar oluyor ve işlemler sonrası neler konuşulmuş, ne kadar bakılmış, ne kadar duyulmuş gibi önemli istatistikleri inceleme şansına sahip oluyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.