Dijital pazarlama en kolay nasıl yapılır?

Dijital pazarlama son yıllarda her ölçekte işletme için satış ve karlılığı artırmada en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerin başında geliyor.

Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama ajansı tarafından sunulan bir hizmet olarak algılansa da bazı basit ve uygulanabilir teknikler ile düşük bütçeli dijital pazarlama çalışmalarını yürütmek mümkün.

Dijital pazarlama en kolay nasıl yapılır? 

Marka, ürün ve hizmetlerinize yönelik bir web sitesi oluşturun. Web sitesi sahibi olmak eskiye oranla çok daha ucuz hatta ücretsiz. Tavsiyem birkaç yüz lira bütçe ayırarak profesyonel görünüme sahip bir web sitesi sahibi olmanızdır.

Bunun için bir alan adı, hosting ve bir tema almanız yeterli. Yıllık toplam maliyet (hosting + alan adı yenileme) ortalama 200-300 TL civarı olacaktır. WordPress bir web sitesi olacaksa işinizi rahatlıkla görecek nitelikte mobil uyumlu ücretsiz temalar da mevcut.

Web sitenizi içerik olarak yapılandırmanız bir diğer adım olacak. Hakkımızda, referanslar, iletişim, ürünler, hizmetler vb. sayfaları oluşturun ve içeriğini işinizi ve sizi en iyi tanıtacak şekilde hazırlayın. Blog sayfası da oluşturmanız organik trafik almanız ve arama motorunda yapılan sorgulamalarda daha üst sıralarda çıkmanızda önemli.  İçerik üretimi konusunda donanımlı değilseniz içerik üreticisi kişiler ya da içerik ajansları ile çalışabilirsiniz.

Web sitenizi yayına aldıktan sonraki aşamalar sosyal medya hesaplarınızı oluşturmak. Sosyal medya hesaplarınızda ilgili alanları eksiksiz doldurun. Logonuzu, iletişim bilgilerinizi mutlaka ekleyin. İşiniz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili ilgi çekebileceğinizi düşündüğünüz paylaşımlar yapın.

Firma, ürün ve hizmetlerinizi tanıtacak firma tanıtım yazısı, firma tanıtım sunumu, firma tanıtım maili hazırlayın ya da hazırlatın. Bunları potansiyel müşterilere ulaşmanız için kullanacaksınız.

Faaliyet gösterdiğiniz bölgede yayın yapan yerel gazete, yerel haber sitesi, firma rehberi gibi mecralarda yer almaya çalışın.

İşletmenizi Google Benim İşletmem Hesabı’na kayıt edin. Bu işlem ücretsiz. Kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Böylece lokasyon bazlı arama sonuçlarında yer alarak daha fazla tüketicinin, müşterinin dikkatini çekebilirsiniz.

Marka, ürün ve hizmetlerinize haber değeri katarak daha geniş bir kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Bu noktada basın bülteni dağıtımı hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet binlerce liralık reklam çalışmalarına oranla daha ekonomik bir yöntemdir.

Dijital pazarlama kapsamında yapacağınız bir diğer işlem de bir YouTube kanalı açmak olmalı. Hizmet ve ürünleriniz ile ilgili ilgilenen hedef kitleye faydalı olabilecek kısa videolar hazırlayabilir, kanalınızda paylaşabilirsiniz. Daha profesyonel videolar için bu konuda uzman biriyle çalışabilirsiniz. YouTube dijital pazarlamada en etkili mecralardan biri. Tüketiciler ürün ve hizmetler ile ilgili video içeriklere daha fazla ilgi gösteriyor.

Dijital pazarlama araçlarından e-mail, oldukça etkili olan araçlar arasındadır ve firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilen e-posta pazarlama ile hedef kitlenizin, potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilir, mevcut müşterilerinizin gözünde de daha olumlu bir imaja sahip olabilirsiniz. Bu konuda da ücretsiz ya da çok düşük ücretler karşılığı kullanabileceğiniz servisler var.

Dijital pazarlama çalışmalarına ayıracak vaktimiz yok,  bu işlerden de pek anlamıyorum, uzun soluklu çalışabileceğimiz, işletmemizi dijital mecralarda daha değerli hale getirebilecek bir çalışma arkadaşına ihtiyacımız var diyorsanız bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Marka, ürün ve hizmetlerinizin internet ortamında daha fazla potansiyel müşterinin dikkatini çekmesini ve yüreteceğim çalışmalar ile daha iyi konuma gelmenize katkı sağlayabilirim.

Mail: engin@gursenmedya.com

Web: www.gursenmedya.com

GSM: 0553 349 75 15 (WhatsApp/GSM)

 

 

 

 

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.