Basın bültenleriniz çöpe gitmesin

Basın bültenleri, markaların, şirketlerin medyada görünür olmak için sıkça kullandığı araçlar. Günümüzde irili ufaklı birçok şirket basın bülteni yazımı, basın bülteni gönderimi, basın bülteni dağıtımı konularında pr ajansları ile çalışsa da hazırlanan bültenlerin büyük çoğunluğu haber olarak değerlendirilmeden çöp kutusuna gönderiliyor.

Peki, basın bültenleri neden çöpe gidiyor?

Basın bülteni yazımı profesyonellik gerektiren bir iş. Hazırlanan basın bültenleri haber olarak optimize edilmediği için medya çalışanları tarafından ilgi görmüyor.

Basın bültenlerinin çok büyük kısmı reklam içeren, öznel ifadeler ile dolu olduğu için editörlerin bu bültenleri düzenleyip haber olarak kullanması zaman kaybına sebep oluyor.

PR ajansı çalışanlarının büyük çoğunluğu basın bülteni yazımı konusunda yeterince deneyimli değil. Basın bültenlerinin haber metni gibi yazılması gerektiği hala bilinmiyor.

Bültene konu olan marka hakkında “en iyi, en büyük, lider, harika, mükemmel, bir numara” gibi kullanılmasından kesinlikle kaçınılması gereken ifadelerin yer alması basın çalışanlarını markadan soğutmaya neden oluyor.

Bültenlerin birçoğu genel olarak gönderiliyor. Bültene konu olan marka, ürün ya da hizmet ile alakalı hedef kitleye yönelik gönderim yapılmadığı için bültenler çöpe gidiyor. Kozmetik konulu bir basın bültenini teknoloji sitesine gönderirseniz çöp olması normal. Halbuki basın bülteni gönderimi de basın bülteni yazma kadar önem taşıyor.

Şirketlerin çoğu basın bülteni yazımı sürecini yeterince önemsemiyor. “Bültenim medyada yer alsın da nasıl olursa olsun” mantığı ile hareket ediliyor. Basın bülteni yazma işini nitelikli bir şekilde gerçekleştirecek pr ajansları, içerik yazarları ile çalışmak çok önemli.

Basın bültenleri pr ajansları aracılığı ile gönderildiğinde ajans çalışanlarının gazetecileri gün içinde birkaç kez “Bülten gönderdik, yayınladınız mı, ne zaman yayınlayacaksınız?” gibi telefonla aramaları ya da mail ile rahatsız etmeleri bültenlerin çöp kutusuna gitmesinde de önemli faktör.

Basın bültenlerinin büyük medya organlarında yer alması daha fazla önemsendiği için bültenlerin çöpe gitmesi de kolay oluyor. Çünkü büyük gazeteler ve haber sitelerine sürekli haber ve içerik akışı olduğu için bültenlerin gözden kaçması, direkt çöpe gitmesi kaçınılmaz oluyor. Tematik medya organlarına yönelmek gerekiyor.

Basın bültenlerinin bilgi verici, eskimeyecek türden içerikler ile kurgulanması bültenlerin çöpe gitmesini engelleyeceği gibi marka, ürün ve hizmet hakkında olumlu bir imaj oluşturmak açısından da önemli.

Haber değeri yüksek olan, kaliteli, eskimeyecek türde basın bülteni yazma hizmeti için bizlere info@gursenmedya.com adresinden her zaman ulaşabilirsiniz.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.