Basın bülteni nedir, Basın bülteni hakkında bilmeniz gerekenler

Basın Bülteni Nedir?

Basın bülteni, kişi ve kuruluşların medya için hazırladığı, haber değeri taşıyan metindir. Ortalama 1 sayfa olan bu metin, gazetecilerin ve editörlerin gelecek bir TV veya radyo yayınında yer alan bilgileri, bir gazete veya dergi sayısında veya medyanın web sitesinde kullanmaları umuduyla medyaya dağıtılır.

Basın Bülteni Neden Gönderilir?

Basın bülteninin kullanılmasını gerektirebilecek birkaç durum var;

Şirket duyurusu – Yeniden yapılanma, genişleme, yer değiştirme, yeni konumlar, stratejik ortaklık, yeni finansal destekçiler veya yatırımcılar bir basın açıklamasına layıktır. 

Ürün duyurusu – Yeni ürünler, geliştirilmiş ürünler, yeni markalar, ürünü taşıyan yeni perakende satış mağazaları bir basın bülteni ile duyurulabilir.

Girişim duyurusu – Şirket topluluğunu etkileyen yeni iç veya dış projeler bir basın açıklaması için uygun olacaktır.

Çalışanların duyurusu – Yeni işe alımlar ve promosyonlar basın bültenine layıktır.

Onur veya ödüller – Bir şirkete, ürüne, projeye veya çalışana verilen ödüller veya özel takdirler basın açıklamalarına değerdir.

Araştırma sonuçları – İşle ilgili bir anket veya araştırmanın bulgularının yayınlanması.

Basın bülteni hazırlamadan önce kendinize sormanız gereken en önemli soru, “Bu bülten ve içeriği kimin umurunda olacak?” olmalı. Bu sorunun cevabı bilgi için basına dönecek insanlar olduğu sürece, basın bülteninizle doğru yolda olduğunuzu unutmayın.

Basın bülteni içeriği ilgilenecek tek kişi aileniz ve arkadaşlarınız, hatta çalışanlarınızsa, gerçekten kamuya açık bir basın bültenine ihtiyacınız yok demektir.

Basın Bülteni Nasıl Olmalıdır?

Basın bülteni basın mensuplarına – gazetecilere, yazarlara ve editörlere – verdiğiniz bilgilerin haber değeri taşıyacak şekilde kurgulandığı bir metin türüdür. Reklamdan uzak, ortalama uzunlukta bir metin içeriği güçlü olduğu takdirde medya mensuplarının da dikkatini çekecektir.

Basın bülteni yazarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

İmla kurallarına uygunluk

Arama motoru optimizasyonu

Haber değeri taşıması

Reklam ve tanıtımından uzak olması

Uzman görüşü ya da istatistikler içermesi

İçerik ile ilgili görsel

Dikkat çekici başlık ve ara başlıklar

Basın mensuplarına özel gönderimi (Kişi adıyla)

Gelecekte bir tarihe kadar herkese açık hale getirilmek istenmiyorsa ” Şu tarihe kadar Ambargoludur” ibaresinin kullanımı

Bülten sonunda “Medya İletişimi” ifadesi ve ardından muhabirlerin takip soruları varsa ulaşmaları gereken kişi adı, telefon numarası ve e-posta adresi bulunması

Duruma göre “İstanbul – 21 Kasım 2017” türünden bir mahreç ile başlaması.

Basın Bülteni Kime Gönderilir?

Basın bülteninin doğru medya mensuplarına gönderilmesi önemli. Böylece daha fazla alakalı mecrada haber olarak değerlendirilebilir. Basın bülteni göndermek istiyorsanız kimin haberlerinizle ilgileneceğini düşünün. İlgilenecek olanlar

  • Yerel iş topluluğunuz
  • Müşterileriniz
  • Beklentileriniz
  • Sizi iş yapan yönlendiriciler
  • Potansiyel iş ortakları
  • Tedarikçileriniz
  • Sektörünüzdeki diğer şirketler
  • Alanınızdaki düşünce liderleri
  • Doğru basın mensupları

Ardından, paylaştığınız bilgileri potansiyel olarak kullanacak olan haber medya kuruluşlarının bir listesini yapın ve onlara gönderin. Bunun için basın bülteni dağıtımı hizmeti sunan kişi ya da ajanslar ile çalışabilirsiniz. Bu konuda destek isterseniz bana iletişim bilgilerimden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Düzgün biçimlendirilmiş ve uygun muhabire gönderilen iyi yazılmış bir basın bülteni binlerce, hatta on binlerce dolarlık ücretsiz tanıtımdan daha fazla etki sağlayabilir.

Basın bülteni yazımı, basın bülteni gönderimi, basın bülteni yayınlama gibi konulardaki talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz.

Mail: engin@gursenmedya.com

WhatsApp: 0553 349 75 15

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.