Basın bülteni gönderimi, basın bülteni dağıtımı, basın bülteni yayınlama

Basın bülteni, halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında en çok ihtiyaç duyulan araçlardan biridir.  Günümüzde irili ufaklı birçok firma basın bülteni gönderimi ile hedef kitlenin ve potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için çalışıyor.

Hazırlanacak basın bülteni konusu yeni bir ürün, hizmet, bayi açılışı, gündem ya da sektör değerlendirmesi, yönetici atamaları, yeni iş ortaklıkları, yurt dışına açılma, özel ziyaretler, sosyal sorumluluk projeleri, kurum içi eğitimler gibi birçok farklı konu içerebilir. Bu konuda fikir edinmek için basın bülteni örnekleri incelenebilir, basın bülteni hazırlama konusunda çözümler sunan içerik editörlerinden ya da ajanslardan destek alınabilir.

Basın bültenlerinin medyada yer bulmasında doğru hedef kitleye ulaşmak çok önemli. Bülten ile ilgilenmeyecek kişilere ya da yayınlara yönelik gönderiler dikkate alınmayacağı için bülten haber olarak yer bulmayacaktır. Bundan dolayı basın bülteni gönderimi yaparken doğru hedef kitleyi önceden belirlemek çok önemlidir.

Basın bülteni yazımı mutlaka haber formatına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Günümüzde servis edilen bültenlerin büyük bir kısmı reklama yakın şekilde hazırlandığı için haber olarak medyada yer bulamıyor.

Gazetecilerin ve haber editörlerinin kendilerine gönderilen basın bültenlerini haber formatına çevirip yayına alacak kadar geniş zamanları maalesef yok. Bundan dolayı kaliteli ve haber değeri olabilecek basın bülteni  yazmak ve basın bülteni dağıtımı çalışmalarının yürütülmesi gerekiyor.

Basın bülteni yayınlayan siteler değişiklik göstereceği gibi basın bülteni dağıtımı servisi konusunda profesyonel ve habercilik deneyimi olan kişiler ya da ajanslar ile çalışmak büyük önem taşıyor.

Basın bülteni nasıl servis edilir? Basın bülteni dağıtımı konusunda izlenecek bazı yollar var. Basın bülteni gönderimi konusunda bir ajansla ya da bu işi yapan freelancerlar ile çalışabildiği gibi firma kendi bültenini kendisi de servis edebilir. Bunun için basın bülteni gönderimi konusunda medya veritabanı, basın listesi hizmeti sunan kuruluşlar ile çalışılabilir. Bu kuruluşlar genelde aylık ücret, bülten başına gönderim ücreti, marka başına ücret modeliyle çalışır. Basın bülteni hazırsa bu platformlar üzerinden seçilen ve hazır olan basın listelerine gönderim yapılır. Gönderim sonucu online olarak raporlanabilir, takip edilebilir. Bu tür gönderimlerde herhangi bir yayın garantisi olmaz. Bültenin konusu editörlerin ya da sitelerin ilgisini çekerse bültenleri yayınlayabilirler.

Diğer yöntem ise basın bülteni yayınlanma konusunda yayın garantili basın bülteni yayınlama veren ajanslar ya da kişiler ile çalışmaktır. Burada basın bülteni yazımı, basın bülteni düzenleme ve basın bülteni yayınlama çalışmaları bir paket şeklinde sunulur ve bültenler belirtilen sayıda haber sitesinde yayınlatılır. Bu sayı bütçe doğrultusunda seçilen pakete göre değişir. 10 haber sitesi de olur, 50 ya da 100 haber sitesi de olabilir. Sonrasında yayınlayan sitelere dair bir yayın raporu sunulur. Bu yöntem basın bülteni gönderimi ve basın bülteni dağıtımı hizmetinden maksimum fayda almak için kulllanılabilir.

Basın bülteni konusunda;

Haber formatında profesyonel basın bülteni yazımı, düzenlenmesi

Basın bültenlerinin belirtilen sayıda haber sitesinde yayınlatılması

Basın bülteni yayınlama sonrasında yayın raporu hazırlanması ve teslim edilmesi hizmetleri sunuyoruz.

Bu konulardaki talepleriniz için paketleri ve fiyatları inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için 0545 456 40 76 (WhatsApp&GSM) canlı destek ya da info@gursenmedya.com ‘dan iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.