Basın bülteni dağıtımı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Basın bülteni dağıtımı marka, ürün ve hizmetlerin medyada görünürlüğünü artırma ve potansiyel müşterilere ulaşmada önemli rol oynayan bir online PR aracıdır.

Basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni gönderimi yaparken bazı noktalara dikkat etmek basın bülteni yayınlama şansını ve bültenin medya yansımasını artıracaktır. Peki, nelere dikkat etmelisiniz?

-Basın bülteni gönderimi servisi ya da bu konuda deneyimli kişiler ile çalışın.

-Basın bülteni yazımı profesyonellik isteyen bir süreçtir. Bu konuda deneyiminiz yoksa bülteni kendiniz yazmayın.

-Basın bülteni reklam metni değildir, haber değeri taşıması gerekir. Bundan dolayı marka övücü, reklama kaçan ifadeler olmamalıdır. Basın bülteni yazımında bu taleplerde bulunmayın.

-Basın bülteninin medyada yer almasında haber değeri taşıması, içerik ile ilgilenebilecek uygun yayın ve editörlere gönderilmesi gerekir.

-Basın bülteni dağıtım sonrası birçok yer de yayınlanabilir çok sayıda da yerde de çıkabilir. Bu durum editörlerin değerlendirmesine, gündem yoğunluğuna, bültenin haber değeri olup olmadığına göre değişir.

-Basın bülteni çalışması belli periyotlarda yapılmalıdır. Haber içeriği olmadığı takdirde bülten servisi yapılmamalıdır.

-Basın bülteni dağıtımı fiyatları değişkenlik gösterebilir. Burada bülten yazımı, dağıtım için kullanılacak araçlar, dağıtım sonrası yansıma raporu gibi faktörler önemli rol oynar.

-Basın bülteni dağıtımı hizmeti kapsamında yayın garantisi vermek gerçek anlamda mümkün değildir.

-Basın bülteniniz çok büyük bir yenilik, gerçek bir haber değeri taşımıyorsa büyük haber portallarında yer almayabilir.

-Basın bülteni metni aktif link içermemelidir. Bu şekilde hiçbir haber sitesi yayınlanamaz.

-Basın bülteni fotoğraf ile servis edilmelidir. Editöre seçmesi için en fazla 3 fotoğraf ile iletilmelidir. Bülten yayınlanırsa tek fotoğraf kullanılır.

-Basın bülteni yayınlama size direkt müşteri kazandırmaz. Marka, ürün ya da hizmetlerinizin dikkat çekmesine katkı sağlar.

-Basın bülteni yazıldıktan sonra her gazeteye, haber sitesine ya da editöre gönderilmez. Filtreleme yapmak ve doğru kişilere ulaştırmak önemlidir.

-Bülten servis edildikten sonra gazeteler, editörler telefonla aranıp rahatsız edilemez.

-Uzun soluklu çalışabileceğiniz online PR uzmanlarını seçmeniz markanızı ve hizmetlerinizi daha iyi tanımalarını ve sizin için en iyi bültenleri hazırlamalarını sağlar.

BASIN BÜLTENİ DAĞITIMI İHTİYACINIZ MI VAR?

Basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni yayınlama çalışmaları için engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp) üzerinden bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Marka, ürün ve hizmetlerinize yönelik basın bülteni hazırlayıp içeriğine en uygun yayınlara ve kişilere gönderebilirim.

Online PR danışmanlığı ve içerik üretimi konusunda çözüm ortağınız olarak dijital dünyada görünürlüğünüzü artırmanıza katkı sağlayabilirim.

 

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.