Advertorial reklam nedir, neden tercih edilmeli?

Advertorial reklam, internet, gazete ve dergilerde yer alan, haber niteliğindeki reklamlar olarak tanımlanabilir. Bu tip reklamlar da diğer reklamlarda olduğu gibi reklam verenler tarafından yaptırılıyor.Advertorial reklamlarda metin daha çok öne çıkıyor.
Yazılan metin, makale veya haber formatı kullanılarak hazırlanıyor ve daha etkili oluyor. Haberde veya makalede markanın kurumsal imajı, şirket departmanları, firma çalışanlarının uzmanlıkları ve çalışmaları , ürün ve hizmet özellikleri gibi bilgiler detaylarıyla anlatılıyor.Advertorial ilanlar, reklamdan çok bir haber veya makale formatında olduğu için çoğu kişi, bunun bir reklam olduğunu anlayamıyor. Bu tip reklamların bir köşesine veya altına, sadece “advertorial reklam” ya da “bu bir ilandır” yazıyor. Reklam verenler, bu tip reklam mecraları son zamanlarda sıkça tercih etmeye başladı.
Advertorial reklam yaygınlaşıyor
Advertorial reklamda, reklamın yer aldığı sayfanın mizanpajı, reklam sayfası gibi düzenlenmiyor. Yazılan metinin formatı gereği, haber veya makale sayfası gibi tasarlanmakta ve reklam metni bu formata konuluyor. Okuyucu, okuduğunun haber, makale olduğunu düşünerek okuyor. Tabi bu durum bazen okuyucuların eleştirisine maruz kalıyor. Fakat buna rağmen advertorial reklam, popüler bir reklam mecrası olarak önemini her geçen gün artırıyor.Advertorial reklamda, reklam sloganları, marka, ürün veya hizmet logoları bulunmuyor. Bu tip reklamın anlatım şekli, haber yapma veya makale anlatımı olduğu için belirli bir ciddiyete sahip. Advertorial reklamın araştırılarak veya bilgi edinilerek gündeme paralel yazılması etkisini daha da artırıyor. Bu tip reklamların başlıkları da çok çarpıcı değil. Normal bir haber başlığı gibi görünüyor. Advertorial reklamların önemli özelliğinden biri gazete veya dergi okurlarının, bu tip ayırımları yapmadan, gazete veya dergilerini baştan sona kadar, yoğunlaşmış bir şekilde okumaları. Okurlar tarafından yadırganmıyor.Advertorial reklamın haber niteliği taşıyor olması onu etkili kılıyor. Herhangi bir ürün ya da hizmet için advertorial reklam çalışması yapılırken bunun bilgiyle harmanlanarak hedef kitleye ulaştırılması amaçlanıyor. Bilginin birçok konuda belirleyeci olduğu bu çağda advertorial reklam seçeneği, hem reklam verenleri hem de hedef kitleyi çok daha fazla etkiliyor. Reklam kampanyalarında başarılı olmak isteyen markaların reklam çalışmaları kapsamına advertorial ilanları da dahil etmesi yararlı olacak.
Advertorial reklam hazırlatmak için: 0545 456 40 76 (WhatsApp & GSM) info@gursenmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.