10 adımda haber sitesi kurmak

Haber sitesi kurmak istiyorum, haber sitesi nasıl kurulur? Haber sitesi açmak istiyorum diyenlerin bilmesi gereken bazı noktalar var.

Haber sitesi nasıl açılır?

1- Alan adı seçimi: Haber sitesi açmak istiyorum diyorsanız öncelikle bir domain almalısınız. Haber ile alakalı, akılda kalıcı, çok uzun olmayan ve mümkünse .com uzantılı olmasına özen gösterin.

2 – Haber yazılımı ve hosting: Haber yazılımı, haber sitesi kurmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Kolay kullanılabilir yönetim paneli ve internet haberciliğine uygun modüller ile haber sitesi yazılımı ile işe başlamak daha kolay. Bunun yanı sıra WordPress haber sitesi teması da tercih edilebilir. Benim önerim haber yazılımı kullanmanız. Mobil uyumlu olmasına, AMP desteklemesine özellikle dikkat edin. Mobilden içerik tüketimi çok fazla.

3- Logo – Slogan: Profesyonel logo, akılda kalıcı ve taklitten uzak bir slogan belirlemeniz iyi olacaktır. Mevcut haber sitelerinin sloganlarını ve logolarını inceledikten sonra özgün tasarımlar ile yola başlayın.

4- Haber sitesi kategorileri belirleme: Ne tür haber sitesi açacaksınız? Ulusal mı, yerel mi, yoksa tematik mi? Bunu belirleyin. Bu kısmı netleştirdikten sonra haber kategorilerini belirleyin. (Eğitim, sağlık, spor, gündem, asayiş vb.)

5- Haber kaynakları belirleme: Haberleri nereden temin edeceksiniz? Kendiniz mi yapacaksınız yoksa haber kaynaklarınız ( ajans, basın bülteni, muhabir vb.) olacak mı? Profesyonel bir haber ağı kurmanız ve düzenli haber akışı sağlamanız yararınıza olacak.

6- Künye, yayın ilkeleri belirleme: Künye bilgisi, yayın ilkeleri, gizlilik ve kullanım şartları ilkeleri ile ilgili sayfaları mutlaka oluşturun.

7- Ekip: Habercilik deneyimi olan, profesyonel haber yazmasını bilen kişiler ile çalışın. Haber fotoğraflarını düzenleme konusunda da bir grafiker ile yola koyulmanız iyi olacak. Editöre hem grafik hem haber yazma ve yayına alma gibi işler yüklemeyin.

8- Temel ayarlar: Temel SEO ayarları (Site başlığı, açıklama, anahtar kelimeler vb.) Google Analytics kodu ekleme gibi ayarları kontrol panelinden gerçekleştirebilirsiniz.

9- Habercilik kurallarına uyun: Doğru haber yazımı, imla ve SEO kurallarına uygunluk gibi konulara dikkat edin. Görselleri özgün kullanmaya özen gösterin. Telif, alıntı, kaynak gösterimi gibi konularda mutlaka dikkatli olun.

10- Hemen sonuç beklemeyin: İnternet haberciliği alanında ciddi bir rekabet var. Büyük haber siteleri sürekli ön planda. Dikkat çekmek için özel haberler mutlaka olmalı. Profesyonel editörler ile çalışmanızda fayda var. Daha önce haber sitesi deneyiminiz yoksa internet haberciliği konusunda deneyimli kişilerden eğitim alın, danışmanlık alın. Bütçenizi belirleyin. Birtakım giderleriniz olacak. Bu işi ofis ortamında yapacaksanız gerekli altyapıyı (Ofis temini, gerekli düzenlemelerin yapılması, ticari faaliyetler için şirket kuruluşu, haber ajansı üyeliği, editör kadrosu oluşturma) hazırlayın. Belli bir süre dayanacak maddi gücünüz olsun.

Haber sitesi açmak, geliştirmek, yönetmek konusunda profesyonel desteğe ihtiyacınız olursa bana engin@gursenmedya.com / 0553 349 75 15 (WhatsApp) ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin!
1
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba, online danışmanlık ve işbirliği talepleriniz için benimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.